30 cze 2016

PeBeKa testuje drugą wiertnicę

Park maszynowy oddziału wiertniczego powiększył się o drugą wiertnicę marki Drillmec. W Szczyglicach trwa montaż i testowanie urządzenia, które wykonam.in. otwór 787 służący do zbadania i udokumentowania zasobności występujących w tym miejscu złóż.

Nowa wiertnica G55 CE jest mniejsza niż pracujące od końca 2013 r. urządzenie DrillmecMR 6000. Ma też odpowiednio mniejszy udźwig na haku - 55 zamiast 136 ton. Parametry te powinny dobrze sprawdzić się przy operacjach wiertniczych  do głębokości ok. tysiąca metrów, gdzie zastosowanie dużej wiertni nie jest konieczne.

Wiertnica Drillmec G55 CE wyróżnia się dużym zaawansowaniem technicznym. Ze względu na swoje rozmiary nowe urządzenie jest bardzo mobilne – w krótkim czasie można je zdemontować, przewieźć i ponownie  zmontować w miejscu kolejnego zlecenia. Zużywa też mniej energii oraz nie wymaga tak licznej załogi jak MR 6000.

Transport wiertnicy przewożonej w częściach z Włoch do Polski trwał kilka tygodni. Ostatnia ciężarówka z elementami zamówionego urządzenia dotarła do Szczyglic pod Głogowem 10 maja 2016 r. - Obecnie wiertnica jest w fazie testów, które wykonują pracownicy KRWP przy współudziale specjalistów z włoskiej firmy Drillmec – tłumaczy Andrzej Cozac, główny inżynier ds. wierceń powierzchniowych. - Po zakończeniu montażu odbędzie się szkolenie naszej załogi, które będzie kontynuowane przez cztery tygodnie już po rozpoczęciu wiercenia.

Wraz z wiertnicą zakupiono dodatkowe kontenery o przeznaczeniu techniczno-socjalnym (np. szatnie, warsztat, hydrofornia).

PeBeKa testuje drugą wiertnicę