20 lis 2015

PeBeKa zainaugurowała obchody barbórki w Zagłębiu Miedziowym

Mamy ambicję nie tylko nadążać za zmianami na rynku, ale wręcz sami je kreować – mówił Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, podczas Akademii Barbórkowej, która odbyła się 20 listopada w Centrum Kultury Muza w Lubinie. W wydarzeniu otwierającym obchody barbórki w Zagłębiu wzięli udział liczni goście, m.in. władze PeBeKa i KGHM Polska Miedź, przedstawiciele instytucji górniczych oraz władz wojewódzkich i lokalnych.

Akademia Barbórkowa PeBeKa tradycyjnie już inauguruje obchody górniczego święta w całym Zagłębiu Miedziowym i jest początkiem szeregu uroczystych spotkań branżowych. Stanowi również okazję do podsumowań najważniejszych wydarzeń mijającego roku, a także wyróżniania zasłużonych pracowników. Tegoroczna akademia odbyła się w jubileuszowym, 55 roku istnienia Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, dlatego w uroczystości nie zabrakło ważnych gości: przedstawicieli zarządu KGHM Polska Miedź, reprezentantów władz wojewódzkich oraz samorządowych, m.in. wicewojewody Joanny Bronowickiej, prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, wiceprzewodniczącego rady miejskiej Mariana Węgrzynowskiego i starosty powiatu lubińskiego Adama Myrdy. W uroczystości wzięli udział również dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego Robert Podolski, prezes Stowarzyszenia Palium Zbigniew Warczewski, jak również Grażyna Dąbrowska - dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie, który PeBeKa wspiera w ramach akcji charytatywnych.

Do jubileuszu PeBeKa nawiązał w swoim przemówieniu prezes przedsiębiorstwa, który podkreślił, że jest to najlepszy okazja, by zastanowić się nad tym, gdzie PeBeKa będzie w perspektywie kolejnych pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. - Chcę zdecydowanie powiedzieć, że  mamy i musimy mieć  ambicję nie tylko nadążyć za zmianami, ale wręcz je kreować – mówił prezes Jacek Kulicki, który wskazał również kierunki na przyszłość. – Rozwijamy zakres i kompleksowość świadczonych usług. Utworzyliśmy oddział wiertniczy. W przyszłym roku będziemy realizować nie tylko otwory badawcze, ale też otwory płytkie i mrożeniowe. Finalizujemy budowę szybu SW-4, a GG-1 dotarł już do poziomu 668 metrów. Chcemy być gotowi do realizacji kolejnych szybów, które będą niezbędne do zejścia po najgłębsze pokłady rudy miedzi. Upatrujemy możliwości, a wręcz konieczność bycia w realizowanych w Polsce projektach infrastrukturalnych. Na zakończenie przemówienia prezes podkreślił, że na rynku istnieje duży potencjał, który otwiera przed PeBeKa nowe możliwości. - Ich wykorzystanie zależy od naszej determinacji – powiedział Jacek Kulicki.

Prezes PeBeKa jak co roku w szczególny sposób podziękował wyróżniającym się pracownikom firmy za ich zaangażowanie, wręczając 128 odznaczeń. Państwowe Złote, Srebrne i Brązowe  „Medale  za  Długoletnią  Służbę” otrzymało osiemnaście osób. Sześciu pracowników PeBeKa uhonorowano tytułami Dyrektorów Górniczych I, II i III stopnia, a dwadzieścia pięć osób zostało wyróżnionych tytułami Inżynierów Górniczych I, II i III stopnia. Odznaki  „Zasłużony  dla  Górnictwa  Rzeczypospolitej” otrzymało sześciu pracowników, a odznaczenia „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź” - cztery osoby. Tradycyjnie już w trakcie akademii odbyła się ceremonia wręczenia szpad górniczych. Starszyzna gwarecka powiększyła się w tym roku o dwadzieścia osiem osób. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej Akademii Barbórkowej było nadanie Zbigniewowi Warczewskiemu tytułu Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego. Odznaczenie to pionierowi polskiej miedzi, emerytowanemu pracownikowi PeBeKa przyznał zarząd KGHM Polska Miedź w uznaniu „za zasługi na rzecz firmy, jak również za współtworzenie sukcesu Zagłębia Miedziowego”. To nie jedyne odznaczenie przyznane podczas akademii zasłużonym, byłym pracownikom. Złote odznaki „Zasłużony dla PeBeKa” otrzymali dwaj pionierzy PeBeKa. Jana Hawrysza uhonorowano za „kultywowanie kultury i tradycji górniczej”, a Mariana Strużyńskiego za „nieustającą współpracę z przedsiębiorstwem oraz krzewienie wiedzy wśród młodych pracowników”. PeBeKa w sposób szczególny honoruje co roku matki górników, których co najmniej trzech synów z poświęceniem pracuje w tym trudnym zawodzie. W tym roku odznaczenia otrzymało czternaście pań.

Akademia Barbórkowa PeBeKa jest wydarzeniem otwierającym obchody górniczego święta. Kolejnym jego akcentem będzie uroczysta msza święta w intencji obecnych i byłych pracowników przedsiębiorstwa, która odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Jana Bosko w Lubinie. Tuż po nabożeństwie zaplanowano koncert zespołu Deus Meus uświetniający jubileusz firmy, a przed i po mszy świętej odbędzie się specjalny kiermasz charytatywny, z którego dochód wesprze działalność Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie. W trakcie kiermaszu będzie można kupić ozdoby świąteczne, a także bożonarodzeniową „Kartkę życzliwości PeBeKa", której projekt wybrano w konkursie dla uczniów. Jej autorką jest 11-letnia Natalia Sydorów.